Haf haf, trh mazlíčků na vzrůstu

Karel Kotoun
1 min readJun 16, 2021

--

  • Koronakrize znamenala pro lidstvo obrovskou výzvu s ohledem na omezení pohybu, styk s blízkými a obecné radosti jako například navštěvování kina. Lidé se proto začali více dívat na možnosti pořízení si mazlíčků, tak aby jim karanténa rychleji utekla. A jelikož měli více diskrečního příjmu, který neměli kde utratit, investovali jej do blaha svých mazlíčků. Výše zmíněné jsou hlavní motivátory za rekordním růstem trhu domácích mazlíčků, který láká investory po celém světě.
  • Trh mazlíčků zaznamenal růst v roce 2019 o zhruba 10 %, přičemž lze očekávat růst o zhruba 6 % v roce 2021. Největší zájem byl o jídlo pro kočky, poté o jídlo pro psi, o kočkolit, o doplňky a hračky pro kočky a psi a posléze jídlo a klece pro ostatní zvířata jako například králíci a ptactvo. Největší růst zaznamenala Ázie, Austrálie a posléze východní Evropa. K maturovaným trhům se řadí Amerika a západní Evropa. Největší nárůst v zájmu o mazlíčky byl u generace okolo roku 1990–2000, čili tzv. mileniálů, následovala generace X a poté tzv. Husákovy děti.
  • Mezi hlavní obchodované společnosti v tomto sektoru se řadí, Trupanion (NASDAQ:TRUP), IDEXX Laboratories (NASDAQ:IDXX),Zomedica Corp (AMEX:ZOM), Freshpet (NASDAQ:FRPT), PetIQ (NASDAQ:PETQ), Chewy (NYSE:CHWY) a Petmed Express (NASDAQ:PETS)

--

--

Karel Kotoun

Financial Services & Entrepreneur